Lakhatási problémákkal küzdők
Külön problémás csoportot jelentenek a bizonytalan lakhatással rendelkező családok. Közéjük tartoznak a jogcímnélküli bérlők, a bejelentett lakcímmel nem rendelkező szívességi lakáshasználók, rokonokhoz felköltözők, illetve az önkényes lakásfoglalók. E kategóriák helyzete persze igen eltérő. A bejelentett lakcímmel nem rendelkező kliensek a JCSGYK által biztosítható szociális ellátásokból csak hosszas utánjárással részesülhetnek, amely igen érzékenyen érinti a gyermekes családokat. A polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról szóló 1992. évi LXVI. törvény biztosítja a közterületre való bejelentkezést, azért, hogy bizonyos ellátásokban ők is részesülhessenek.
Minőségében más problémát jelentenek az önkényes lakásfoglalók, és ezeknek a családoknak a száma igen jelentős a kerületben. Ezek főként vidékről felköltözők, számottevő közöttük a gyermekes családok, melyek időnként bekerülnek a szociális ellátórendszer látókörébe, de helyzetük nehezen követhető, mivel lakhelyüket gyakran változtatják. Ezek a családok általában alkalmi munkából élnek, a gyermekeik óvodába, iskolába nem vagy csak időszakosan járnak, a legmarginalizálódottabb csoporthoz tartoznak.
Nagyon gyakori probléma az önkényes lakásfoglalók kilakoltatásánál a gyermekek elhelyezésének kérdése.
Az önkormányzat és lakosság részéről egyaránt az önkényesen beköltöző családok felé a legkisebb a tolerancia, elsősorban egyes családok szélsőségesen deviáns viselkedése miatt, mely erős kihatással van egy-egy szűkebb terület életminőségére.
A kerületben különösen kedvezőtlen azoknak a gyermekes családoknak az aránya, ahol az aktív korú felnőttek tartósan munkanélküliek, alacsony iskolázottságúak. Ezen családoknál hatékony beavatkozás hiányában a kedvezőtlen társadalmi helyzet a gyermekeknél újratermelődik.
A kerületben élők egészségi állapota az átlagosnál jelentősen rosszabb, ami részben a korösszetétellel (elöregedés), részben a rossz szociális helyzettel van összefüggésben.
Általánosan is jellemző, hogy a lakosság körében a mentális és pszichiátriai betegek aránya jóval magasabb az átlagnál.
Az itt élők rossz anyagi helyzetét tükrözi az is, hogy a JCSGYK-hoz fordulók mintegy felének nem elegendő a havi jövedelme kiadásaik fedezésére, illetve hónap végén nehézségeik vannak.